BezNakazu.pl
Sąd elektroinczny - garść statystyk - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: EPU (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Dział: Sprzeciw do EPU (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Sąd elektroinczny - garść statystyk (/showthread.php?tid=888)



Sąd elektroinczny - garść statystyk - Łukasz_G - 08-08-2020

Garść statystyk - w I półroczu 2019 roku e-sąd wydał nakaz zapłaty w prawie 60% spraw, które wpłynęły do tego sądu. Było to ponad 700 tysięcy nakazów zapłaty (a dokładniej 703030).

W e-sądzie pracuje 61 osób na cały etat - jedna na 3/4 etatu (dane z 2018 roku). Więc te 61 osób (i trzy czwarte osoby Duży uśmiech) musiało orzec o wydaniu nakazu zapłaty w tak ogromnej liczbie przypadków.

Do końca lipca w e-sądzie wpłynęło - około milion spraw (sygnatura sprawy to ilość spraw, jakie są rozpatrywane (lub były rozpatrzone) w e-sadzie)
Przyjmimy, że co miesiąc do e-sądu wpływa tyle samo spraw, więc miesięcznie będzie to około 140 tysięcy spraw.

Jeden referendarz musi więc miesięcznie ogarnąć około 2267 spraw. Co daje w 98 spraw do rozpatrzenia dziennie przez jednego referendarza (przyjmując, że orzeka przez wszystkie 23 dni robocze w lipcu).

Nie orientuje się, co ci referendarze robią dokładnie w tym sądzie, ale domniemuję, że nie klikają bite 8 godzin myszką i nie siedzą cały czas przed komputerem Przypuścimy, że referendarz spędza 6 godzin na wydawaniu nakazów zapłaty. W godzinę więc rozpatruje 16 spraw. Na jedną sprawę ma więc około 3 minuty (do tego dochodzą jeszcze jakieś skargi, wnioski o przywrócenie terminu, gdzie wypadałoby chociażby przeczytać treść, a najpewniej takie pisma też są liczone w tysiącach).

Ciekawe, ile z tych 700 tysięcy nakazów zapłaty zostało wydanych bez jakichkolwiek podstaw. Zapewne spora część. Dlatego zawsze należy składać sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez e-sąd. Choćby ze względu na to, żeby nie pozbawiać siebie prawa do normalnego procesu przed sądem rejonowym Uśmiech


RE: Sąd elektroinczny - garść statystyk - grabi_en - 08-08-2020

Myślę, że wiele spraw robią szablonowo, chociażby patrzą na wierzyciela i wiedzą w jakim kierunku iść - bez zagłębiania się w akta.
Ja już się na forum wypowiadałam, że skoro obrałam drogę obrony to bronię się do samego końca i w między czasie zbieram kasę - bo jak w apelacji przegram to kończy się moja ścieżka od uwolnienia od długu.


RE: Sąd elektroinczny - garść statystyk - Mariuszd37 - 08-08-2020

Coś na zasadzie widzą bank, nakaz, widzą alektum umorzenie.


RE: Sąd elektroinczny - garść statystyk - grabi_en - 08-08-2020

(08-08-2020, 14:29:03)Mariuszd37 napisał(a): Coś na zasadzie widzą bank, nakaz, widzą alektum umorzenie.

Uwierz mi dokładnie tak się dzieje, ja też zawsze patrzę kto jest w podpisie i teraz kwestia dać pozytywną czy negatywną decyzję.


RE: Sąd elektroinczny - garść statystyk - Mariuszd37 - 08-08-2020

A nie.. Moim zdaniem lepiej by było jakby komputer był sędzia tam. Pewnie tak kiedyś będzie, to epu nie sąd Rejonowy, moje osobiste zdanie. Ja żartuję że w epu w morsea grają, przyjdzie sędzia na 8 kawusia pogadać z panią Zosia jak tam dzieci potem ców porobić potem obiadek kawusia pewnie z 5 godzin pracują a potem po 14 rura, życie.


RE: Sąd elektroinczny - garść statystyk - Bradford - 08-08-2020

Wydaje mi się, że statystyka wygląda nieco inaczej. W pierwszym półroczu 2019 roku do Wydziału VI Sądu Rejonowego Lublin-Zachód (tzw. EPU) wpłynęły łącznie 1169944 sprawy. Wydano 703030 nakazów zapłaty. Na stanie tego Wydziału jest obecnie 7 sędziów i 106 referendarzy, co daje łącznie 113 etatów orzeczniczych. Z tej liczby 6 osób nie pracuje z różnych przyczyn, czyli fizycznie do statystyki pozostaje 107 osób. Na jedną osobę przypadają do załatwienia 10934 sprawy na pół roku, czyli miesięcznie 1822 sprawy, a dziennie 79 spraw załatwionych merytorycznie (przy przyjęciu 23 dni roboczych w miesiącu). Z kolei uwzględniając tylko sprawy zakończone wydaniem nakazu zapłaty wychodzi 6570 spraw półrocznie, 1095 nakazów miesięcznie i 48 nakazów dziennie na osobę. Oczywiście nie przeczę, że to dużo, ale jednak skala jest nieco inna.