BezNakazu.pl
Pytania w Sądzie. - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Sądy (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Dział: postępowanie przed sądem (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Wątek: Pytania w Sądzie. (/showthread.php?tid=663)



Pytania w Sądzie. - grabi_en - 10-03-2020

Jeżeli ktoś ma odwagę i czuje parcie na sąd to podaję pytania jakie padają w SR:
- czy dłużnik dostał pieniądze na konto ? (trudno kłamać, jak powód  załącza przelew pożyczki i sąd może zażyczyć sobie historię z konta),
- czy coś z tej kwoty dłużnik wpłacił, a jak nie to kiedy spłaci dług? (bez łaski, a jak nie to ma wyrok zasądzający - bo sugeruje to początek 
   pytania),
- która to była pożyczka?

Koniec pytań i życzę powodzenia odważnym bohaterom, więc jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to lepiej siedź w domu i uzgodnij to ze swoim Pełnomocnikiem. Bo Twoje opowiastki jestem w trudnej sytuacji i wpadłam/łem w pętle długów sądu to nie interesuje i raczej nie rozczuli.


RE: Pytania w Sądzie. - Mariuszd37 - 10-03-2020

Ja idę tylko jak spłaciłem kapitał albo mi każe BN i mówi co mam mówić inaczej mysia dziurka


RE: Pytania w Sądzie. - grabi_en - 10-03-2020

(10-03-2020, 21:34:54)Mariuszd37 napisał(a): Ja idę tylko jak spłaciłem kapitał albo mi każe BN i mówi co mam mówić inaczej mysia dziurka

Zawsze trzeba słuchać bardziej doświadczonych i z praktyką.


RE: Pytania w Sądzie. - Łukasz_G - 11-03-2020

Niestety, ale po nowelizacji kpc, każda nieuzasadniona i nieusprawiedliwiona nieobecność na obowiązkowe wezwanie do sądu na przesłuchanie może w konsekwencji doprowadzić do tego, że mimo wygrania sprawy - to sąd obarczy pozwanego obowiązkiem zapłaty kosztów procesu.


RE: Pytania w Sądzie. - MarwPL - 11-03-2020

(11-03-2020, 15:04:44)Łukasz_G napisał(a): Niestety, ale po nowelizacji kpc, każda nieuzasadniona i nieusprawiedliwiona nieobecność na obowiązkowe wezwanie do sądu na przesłuchanie może w konsekwencji doprowadzić do tego, że mimo wygrania sprawy - to sąd obarczy pozwanego obowiązkiem zapłaty kosztów procesu.

Zgadza się, aczkolwiek sędzia może zasądzić od strony wygrywającej kosztów procesu nawet gdy strona ta stawiła się w sądzie.
W aktualnym stanie prawnym, po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, to sędzia stwierdza która strona ma ponieść koszty procesu i koszty zastępstwa procesowego niezależnie od wyniku sprawy.
Czyli sędzia może wydać dla dłużnika wyrok korzystny przy jednoczesnym zasądzeniem od niego dla strony przegranej(pożyczkodawcy) kosztów zastępstwa procesowego i pozostałych kosztów procesu.
Co prawda w ustawie jest podane, że muszą być ku temu przesłanki ale ustawodawca nie podał dokładnie tych przesłanek pozostawiając kwestię rozstrzygnięcia o kosztach sędziemu.
Wobec czego, teraz to tylko widzi mi się sędziego, która strona przegrywa koszty.


RE: Pytania w Sądzie. - grabi_en - 11-03-2020

Proszę o uszczegółowienie, czy do spraw wszczętych przed 2020 rokiem bo w 2018 i zawieszonych, wznowionych i wyznaczonym nowym terminem - to obowiązuje, czy nie obowiązuje - obowiązkowa obecność w sądzie?


RE: Pytania w Sądzie. - Mariuszd37 - 12-03-2020

Nie obowiązuje wg moich ostatnich informacji.
Czynności wykonane na starych sprawach zachowuja moc prawna ale szczerze mowiac ta nowela jest tak niejednoznaczna
ze nic mnie nie zdziwi chyba.


RE: Pytania w Sądzie. - MarwPL - 12-03-2020

(11-03-2020, 16:03:15)grabi_en napisał(a): Proszę o uszczegółowienie, czy do spraw wszczętych przed 2020 rokiem bo w 2018 i zawieszonych, wznowionych i wyznaczonym nowym terminem - to obowiązuje, czy nie obowiązuje - obowiązkowa obecność w sądzie?

Decyduje data wniesienia pozwu, a nie podjęcia postępowania przez sędziego.
Wobec czego przepis o obciążeniu kosztami procesu strony wygrywającej obowiązuje do spraw wniesionych do sądu po 7 listopada 2019 roku.


RE: Pytania w Sądzie. - Mariuszd37 - 12-03-2020

To mogą mnie...
Trzeba jak najszybciej z tych długów uciekać, coraz trudniej.


RE: Pytania w Sądzie. - Łukasz_G - 12-03-2020

Sąd musi pouczyć o możliwości obarczenia pozwanego kosztami, w razie nieusprawiedliwionego stawiennictwa.

Cytat: Jeżeli strona:
1) pomimo wezwania do osobistego stawiennictwa nie stawiła się w celu udziału w czynności sądu i nie usprawiedliwiła swego niestawiennictwa,
2) w toku postępowania bez usprawiedliwienia nie stawiła się na posiedzenie mediacyjne pomimo wcześniejszego wyrażenia zgody na mediację
– sąd może, niezależnie od wyniku sprawy, włożyć na tę stronę obowiązek zwrotu kosztów w części wyższej, niż nakazywałby to wynik sprawy, a nawet zwrotu kosztów w całości.
§ 4. O możliwości tej sąd poucza strony przy wezwaniu do osobistego stawiennictwa lub przy skierowaniu stron do mediacji.

Zwracajcie uwagę na pouczenia, które dostajecie. W razie braku tego info, sąd nie będzie mógł nałożyć na Was obowiązku zwrotu kosztów. A dopóki to wszystko zacznie funkcjonować w miarę, to może zdarzyć się, że sąd wyśle do Was stare pouczenie, lub takie, które nie zawiera informacji z §4. A zdarzyć się tak może, bo ja takich pouczeń widziałem co najmniej kilkanaście już Uśmiech Przykład w załączeniu. Sąd wysłał do powoda pouczenie, które miało pójść do pozwanej, a pozwanej sąd nie pouczył o art. 103 Uśmiech