BezNakazu.pl
Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Psychiczne problemy podczas wychodzenia z długów (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: żale i problemy związane z długami (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Wątek: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. (/showthread.php?tid=572)

Strony: 1 2


Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - MarwPL - 04-01-2020

Z uwagi na pytanie zadane przez użytkownika Bombi w innym wątku, to doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie to wyjaśnić w nowym wątku.
Tak więc 9 lipca 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2018.1104), która zrewolucjonizowała zasady przedawnienia roszczeń.
Jednocześnie nowa ustawa wprowadziła zasadę badania przedawnienia przez sąd(dotychczas zarzut przedawnienia musiał podnieść sam pozwany przed sądem).

W odniesieniu do pożyczek i kredytów, które są świadczeniami okresowymi z umów zawieranych z konsumentem, okres przedawniania wynosi nadal 3 lata, ale nie jak poprzednio liczony od dnia następnego po dniu wymagalności, ale ustawodawca wprowadził zmianę art. 118 kc, która oznacza, że termin przedawnienia nie będzie już zależał od konkretnego dnia, w którym pożyczka lub kredyt stał się wymagalny. Wystarczające będzie jedynie ustalenie roku, w którym wymagalność wystąpiła, bowiem termin przedawnienia przypadać będzie co do zasady zawsze 31 grudnia. Reguła ta znajdzie również zastosowanie do „długów zaległych”.  

Dla przykładu:
Umowa pożyczki stała się wymagalna w dniu 23 marca 2018 roku, to okres 3 lat terminu przedawnienia będziemy liczyć od dnia 1 stycznia 2019 roku, a zadłużenie stanie się przedawnione jeśli pożyczkodawca w czasie do 1 stycznia 2022 roku nie podejmie działań przerywających bieg przedawnienia, np. nie złoży pozwu w sądzie(postępowanie umorzone przez sąd nie przerywa biegu przedawniania, a samo postępowanie traktowane jest jako niebyłe).

Warto dodać, że dniem wymagalności może być, zapadalność poszczególnych rat pożyczki, termin spłaty ostatniej raty, dzień wygaśnięcia umowy.
W zależności jaką zawarliście umowę, to data wymagalności może mieć inną podstawę.
Zazwyczaj dzień wymagalności liczy się od dnia upłynięcia terminu spłaty pożyczki lub kredytu, albo od dnia upłynięcia okresu wypowiedzenia umowy(jeśli wypowiedzenie oczywiście było skuteczne).


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - Łukasz_G - 10-01-2020

O terminie przedawnienia napisałem niedawno obszerny wpis na Antychwilówce, jeżeli Pan Marek pozwoli, to pozostawim poniżej link do wpisu Uśmiech

https://www.antychwilowka.pl/2019/12/29/przedawnienie-kredytu/


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - Mariuszd37 - 11-01-2020

Tylko że się w dacie machnąłeś 2019 dałeś a powinno być 2018.


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - kajak - 21-01-2020

A jak jest jeśli masz żądania wobec pożyczkodawcy np. zwrot części prowizji przy wcześniejszej spłacie, zwrot nadpłaty ponad kapitał przy SKD czy inne? Gdzieś przeczytałem, że w takim wypadku przedawnienie pozostaje "po staremu" czyli lat 10. Dla mnie ważne bo mam zamiar "ścignąć" Providenta a umowy nawet z 2011 roku.


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - Mariuszd37 - 21-01-2020

Możesz napisać bardziej zrozumiałe, nie obraz się ale chaotycznie napisałeś, mógłbyś jeszcze raz sprobowac


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - kajak - 21-01-2020

OK. Konsument wziął kredyt czy pożyczkę. Okazało się, że wpłacił Przedsiębiorcy więcej niż powinien. Roszczenie Konsumenta o zwrot nadpłaconych kwot przedawnia się po jakim czasie?


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - MarwPL - 22-01-2020

(21-01-2020, 11:41:35)kajak napisał(a): A jak jest jeśli masz żądania wobec pożyczkodawcy np. zwrot części prowizji przy wcześniejszej spłacie, zwrot nadpłaty ponad kapitał przy SKD czy inne? Gdzieś przeczytałem, że w takim wypadku przedawnienie pozostaje "po staremu" czyli lat 10. Dla mnie ważne bo mam zamiar "ścignąć" Providenta a umowy nawet z 2011 roku.

W tym wypadku mamy do czynienie z tzw. świadczeniem nienależnym.
Biorąc pod uwagę nowelizację kodeksu cywilnego w zakresie przedawniania roszczeń, a dokładnie art. 118 kc, to świadczenie nienależne, inaczej zwane bezpodstawnym wzbogaceniem przedawnia się po 6 latach.


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - kajak - 22-01-2020

I nie ma znaczenia że jest to roszczenie Konsumenta względem Przedsiębiorcy?


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - MarwPL - 23-01-2020

(22-01-2020, 19:23:26)kajak napisał(a): I nie ma znaczenia że jest to roszczenie Konsumenta względem Przedsiębiorcy?

Nie ma, ponieważ Ty działalności nie prowadzisz, tylko jesteś osobą fizyczną, więc dla Twojego roszczenia stosuje się okres 6 lat(poprzednio 10 lat).


RE: Jak liczyć okres przedawnienia zadłużenia z umowy pożyczki. - kajak - 23-01-2020

Ale art. 5 ust. 3 nowelizacji ...