BezNakazu.pl
Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Pomoc jak wyjść z pętli zadłużenia (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Walka o swoje pieniądze (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji (/showthread.php?tid=486)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Maeg - 09-01-2020

(21-09-2019, 12:08:25)Łukasz_G napisał(a):
(20-09-2019, 20:38:49)Julieta13 napisał(a): Dla umów zawartych do końca 2018 roku -10 lat, a dla zawartych po 2018 roku - sześć kat ( ale sprawdź dokładnie)

Dla roszczeń nieprzedawnionych przed nowelizacją ustawy stosuje się nowe zasady, czyli każde roszczenie o zwrot prowizji przedawnia się z końcem roku kalendarzowego po upływie 6 lat.

O zwrocie prowizji przy wcześniejszej spłacie napisałem obszerny poradnik:

https://www.antychwilowka.pl/2019/01/15/wczesniejsza-splata-pozyczki/

Reklamujcie swoje umowy, a potem uderzajcie do Pana Marka - jeśli bank nie odda kasy na drodze przedsądowej Uśmiech

To, co ja odebrałam z poczty przesłane od SKOK Chmielewskiego w odpowiedzi na moją reklamację powaliło mnie bezczelnością. Zamieszczę później.

(16-11-2019, 20:42:38)Marcingw18 napisał(a):
(16-11-2019, 18:32:42)Mila1 napisał(a):
(16-11-2019, 18:18:06)Marcingw18 napisał(a):
(16-11-2019, 18:12:49)Biedronka 24 napisał(a):
(16-11-2019, 17:34:37)Marcingw18 napisał(a): Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia , mianowicie skok twierdzi ze zwrot należy się tylko do kredytów spłaconych po 16.05.2016 po wspólnej interpretacji RF i prezesa UOKiK  czy to to prawda jak myślicie ?

Mi millenium zwróciło za spłacone kredyty w 2013 roku nawet.

A mi skok odmawia za 2015 i kwiecień 2016 paranoja
Ciekawe jak będzie u mnie , bo mam z tego samego okresu...pewnie tak samo. Taką obrali strategię.
Powiem ci ze zależy ....ponoć skok stefczyka zwraca normalnie

Bo Stefczyka (o ile dobrze pamiętam) razem z 2 bankami TSUE wzięło pod lupę. I na tej podstawie wydało orzeczenie.
Gdzieś wyczytałam, że dotyczy kredytów bez względu ma datę zawarcia.

Do poczytania:
Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego - wyrok TSUE
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15765

https://www.finansowka.pl/wzor-pisma-wczesniejsza-splata-kredytu-zwrot-prowizji-przygotowawczej

https://zwrotybankowe.pl/blog/splaciles-przed-terminem-kredyt-w-alior-banku-masz-prawo-do-zwrotu-prowizji/

Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/zwrot-kosztow-po-wczesniejszej-splacie-kredytow-jak-banki,494900.html

Banki nie respektują wyroku TSUE w sprawie kredytów. Będzie interwencja RPO
https://www.prawo.pl/biznes/zwrot-kosztow-po-wczesniejszej-splacie-kredytow-jak-banki,494900.html


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Mariuszd37 - 09-01-2020

Sami to możemy im skoczyć.


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - grabi_en - 10-01-2020

(09-01-2020, 23:25:52)Mariuszd37 napisał(a): Sami to możemy im skoczyć.

Opadła mi wiara, że mi zwrócą  WIELKIE pieniądze z Euro Banku - które teraz obsługuje Millenium Bank, bo gdzieś wyczytałam, że gość wyliczył sobie do zwrotu przeszło 4 tys, a dostał niecałe 60 złotych... czekam jeszcze 7 dni, bo 12.12 odebrali ode mnie list i już nie nastawiam się na kokosy - gdyż ja nie posiadam umów (gdyż moje myślenie mnie zawiodło bo skoro spłaciłam to należy wyrzucić umowy - można jeszcze wystąpić o duplikat do banku - ale chyba sobie odpuszczę).


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Krysia15 - 10-01-2020

o czym wy tu piszecie , to jest jakaś paranoja . Jestem emerytką nabrałam kredytów i chwilówek tak dużo że już nie wiem ile tego jest. Mam komornika który zajmie mi 25 procent z emerytury . Jakość przeżyję . Ale jak dziś przeczytałam ile moja Gmina nabrała kredytów w parabankach to włos mi się zjeżył. Okazuje się że wspaniały Bank PKO udzielił im kredytu na spłatę zadłużenia . Pytam się dlaczego Bank nie jest taki wspaniałomyślny i nie może dać kredytu szaremu człowiekowi


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - grabi_en - 10-01-2020

(10-01-2020, 20:41:24)Krysia15 napisał(a): o czym wy tu piszecie , to jest jakaś paranoja . Jestem emerytką nabrałam kredytów i chwilówek tak dużo że już nie wiem ile tego jest. Mam komornika który zajmie mi 25 procent z emerytury . Jakość przeżyję . Ale jak dziś przeczytałam ile moja Gmina nabrała kredytów w parabankach to włos mi się zjeżył. Okazuje się że wspaniały Bank PKO udzielił im kredytu na spłatę zadłużenia . Pytam się dlaczego Bank nie jest taki wspaniałomyślny i nie może dać kredytu szaremu człowiekowi

A czego nie zrozumiałaś?


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Mariuszd37 - 10-01-2020

Tata mi zawsze mówił, licz swoje pieniądze tylko.


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Maeg - 06-02-2020

(15-11-2019, 22:37:34)Mila1 napisał(a):
(15-11-2019, 22:05:00)Biedronka 24 napisał(a):
(15-11-2019, 21:16:02)grabi_en napisał(a):
(15-11-2019, 20:51:50)Biedronka 24 napisał(a): Dziś doznałam szoku, ponieważ bank millenium zwrócił mi ponad 5 tyś zł zwrotu prowizji za wcześnie spłaty pożyczek. Jakieś dwa tyg temu pisałam do nich reklamacje, miałam tam chyba z 5 pożyczek, również takich z dobraniem gotówki. Widać warto pisać reklamację, ja się bardzo cieszę

Jesteś pewna, że dobrze Ci zwrócili?, bo się może cieszysz- tak wiem! - ciesz się. ale może oni Ci dali kasę na odczepnego nie rzetelnie się rozliczając.

Tego nie wiem. Szczerze to nie liczyłam na nic. Wysłali mi 5 przelewów z różnymi kwotami, nie jestem w stanie tego wyliczyć czy dobrze oddali. Wiem że wyślę jeszcze do innych banków.

Ja niestety nie mam umów i w moim banku powiedzieli, że oni też nie mają. Podobno są w archiwum. Muszę je jakoś zdobyć...

Wejdź do BIK, masz całą historię, bez numerów, ale daty zawarcia, kwoty, kiedy zamknęłaś. Niech sobie poszukają. Zbyli Cię. Wnioskuj o wszystkie.
Jak nie masz konta, załóż. Jednorazowy raport 39 zł. Zapisz w pdf, wydrukuj. I wal do wszystkich.

(15-09-2019, 20:08:06)MarwPL napisał(a):
(15-09-2019, 17:52:49)Marcingw18 napisał(a):
(15-09-2019, 17:43:55)MarwPL napisał(a):
(15-09-2019, 16:54:05)Marcingw18 napisał(a):
(15-09-2019, 11:16:16)Julieta13 napisał(a): https://www.bankier.pl/wiadomosc/Unijny-trybunal-potwierdza-Splaciles-wczesniej-kredyt-Nalezy-sie-zwrot-czesci-prowizj

Czyli bank będzie musiał zwrócić prowizje za wcześniejsza spłatę ?

Cały czas musi, ale jak to stwierdził ostatnio Alior Bank przy wniosku o zwrot 60000 zł, wiedzą że prawo nakazuje im zwrócić, ale nie praktykują tego.
Tak samo się tyczy kredytów konsolidacyjnych ?

Jeśli konsolidacja niebyła kredytem hipotecznym, to również należy Ci się zwrot proporcjonalny z wszystkich kredytów.

Czy to jest aktualne? Czy nie dotyczy konsolidacji?
Dz.U. 2017 poz. 819
Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami
Dziennik Ustaw – 15 – Poz. 819
Rozdział 5 Spłata kredytu hipotecznego przed terminem
Art. 38. 1. Konsument ma prawo w każdym czasie dokonać spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, konsument może wystąpić do kredytodawcy z wnioskiem o przekazanie informacji o kosztach spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipo-teczny. 3. Kredytodawca przekazuje konsumentowi, na trwałym nośniku, informację, o której mowa w ust. 2, wraz z założeniami przyjętymi do jej ustalenia, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku konsumenta. 4. Kredytodawca nie może uzależniać przyjęcia spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem okreś-lonym w umowie o kredyt hipoteczny od udzielenia konsumentowi informacji, o której mowa w ust. 2. Art. 39. 1. W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. 2. W przypadku spłaty części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny prze-pis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

(21-12-2019, 14:21:38)Biedronka 24 napisał(a): Santander odpisał mi że pożyczki zostały rozliczone prawidłowo i nie zwracają prowizji. Jest sens się odwoływać? Oddali komuś prowizję?

Jeśli przed wyrokiem TSUE to pisz ponownie.
Powołaj się na
Podstawa prawna:

• Ustawa o kredycie konsumenckim
Art. 5 pkt 6: całkowity koszt kredytu – wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, w szczególności:
a) odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże jeżeli są znane kredytodawcy oraz
b) koszty usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń, w przypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do uzyskania go na oferowanych warunkach
– z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.
Art. 48. Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie.
Art. 49 ust. 1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
• Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 11 września 2019 r. dotycząca rozliczenia całkowitego kosztu kredytu po jego wcześniejszej spłacie.

Do wiadomości:
1. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
2. Rzecznik Finansowy


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Biedronka 24 - 06-02-2020

Jak myślicie? W 2002 roku spłaciłam wcześniej kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania w Pekao SA. W związku z tym, że znalazł się kupiec na to mieszkanie, spłaciłam kredyt grupo przed czasem. Z tego co pamiętam, był to kredyt na kilkanaście lat, a spłaciłam w dwa.
Czy jest szansa za zwrot prowizji?
Czy to za stare czasy?


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - Maeg - 07-02-2020

Pisz, do stracenia nie masz nic. Do zyskania tak.
Za zwrotnym poświadczeniem odbioru.

Ja mam podobnie, też w PEKAO SA, trzeba pisać wszędzie.


RE: Trybunał Europejski w sprawie zwrotu prowizji - ultra - 07-02-2020

(06-02-2020, 22:27:28)Biedronka 24 napisał(a): Jak myślicie? W 2002 roku spłaciłam wcześniej kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania w Pekao SA. W związku z tym, że znalazł się kupiec na to mieszkanie, spłaciłam kredyt grupo przed czasem. Z tego co pamiętam, był to kredyt na kilkanaście lat, a spłaciłam w dwa.
Czy jest szansa za zwrot prowizji?
Czy to za stare czasy?

zwroty dotyczą tylko kredytów konsumenckich !!!! wziętych po 18.12.2011 r.