BezNakazu.pl
Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Komornicy (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Co może komornik (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci (/showthread.php?tid=19)

Strony: 1 2


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - MarwPL - 05-09-2018

(05-09-2018, 20:40:22)Biedronka 24 napisał(a): I tego się właśnie boję... już uświadamiali mnie na tamtym forum. Myślałam, że jak mam mieszkanie pod hipotekę to nic go nie ruszy. Super by było, żeby naprawdę ktoś doradził, kto się tym zajmuje.
Co najlepiej zrobić, sprzedać? przepisać na kogoś innego?

Jak jest wierzyciel hipoteczny, to studzi to zapędy wierzyciela w egzekucji.
Jeśli nieruchomość jest własnością małżeństwa, a dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, to już są wysokie schody dla wierzyciela, aby z takiej nieruchomości zrobić licytację.
Nawet jak mu się to uda, to kto kupi 1/2 domu czy mieszkania?


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - Biedronka 24 - 06-09-2018

(05-09-2018, 22:03:48)MarwPL napisał(a):
(05-09-2018, 20:40:22)Biedronka 24 napisał(a): I tego się właśnie boję... już uświadamiali mnie na tamtym forum. Myślałam, że jak mam mieszkanie pod hipotekę to nic go nie ruszy. Super by było, żeby naprawdę ktoś doradził, kto się tym zajmuje.
Co najlepiej zrobić, sprzedać? przepisać na kogoś innego?

Jak jest wierzyciel hipoteczny, to studzi to zapędy wierzyciela w egzekucji.
Jeśli nieruchomość jest własnością małżeństwa, a dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków, to już są wysokie schody dla wierzyciela, aby z takiej nieruchomości zrobić licytację.
Nawet jak mu się to uda, to kto kupi 1/2 domu czy mieszkania?
No własnie ja jestem jedynym właścicielem mieszkania.


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - Wonder_Woman - 06-09-2018

(05-09-2018, 20:40:22)Biedronka 24 napisał(a): I tego się właśnie boję... już uświadamiali mnie na tamtym forum. Myślałam, że jak mam mieszkanie pod hipotekę to nic go nie ruszy. Super by było, żeby naprawdę ktoś doradził, kto się tym zajmuje.
Co najlepiej zrobić, sprzedać? przepisać na kogoś innego?
Fakt, tu nikt nie udzieli ci takich rad
Mnie chodziło wcześniej o to, ze chciałam się dowiedzieć jak w praktyce działa komornik. Wszyscy się boja komornika, tego, ze przyjdzie do domu i bedzie oklejal sprzęty 
Czytałam gdzieś na innym forum, ze komornik zazwyczaj działa zza biurka i nie spieszno mu brać się za licytacje mieszkania, jak długi nie są ogromne i ma możliwości ściągania z konta
Są różne opinie, różnych ludzi i chciałam odpowiedzi kogoś kto zna dobrze postępowanie
Mam kogo o to zapytać, ale zaraz będą wielkie domniemania i plotki, po co pytam


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - Biedronka 24 - 06-09-2018

(06-09-2018, 21:01:44)Wonder_Woman napisał(a):
(05-09-2018, 20:40:22)Biedronka 24 napisał(a): I tego się właśnie boję... już uświadamiali mnie na tamtym forum. Myślałam, że jak mam mieszkanie pod hipotekę to nic go nie ruszy. Super by było, żeby naprawdę ktoś doradził, kto się tym zajmuje.
Co najlepiej zrobić, sprzedać? przepisać na kogoś innego?
Fakt, tu nikt nie udzieli ci takich rad
Mnie chodziło wcześniej o to, ze chciałam się dowiedzieć jak w praktyce działa komornik. Wszyscy się boja komornika, tego, ze przyjdzie do domu i bedzie oklejal sprzęty 
Czytałam gdzieś na innym forum, ze komornik zazwyczaj działa zza biurka i nie spieszno mu brać się za licytacje mieszkania, jak długi nie są ogromne i ma możliwości ściągania z konta
Są różne opinie, różnych ludzi i chciałam odpowiedzi kogoś kto zna dobrze postępowanie
Mam kogo o to zapytać, ale zaraz będą wielkie domniemania i plotki, po co pytam

No właśnie, może jedna znajdzie się jakiś ekspert w tej sprawie.


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - grabi_en - 12-02-2020

Za kilka tysięcy złotych dłużnik może stracić dach nad głową, jego wierzytelność może zostać zamrożona by wzrosnąć do kilkudziesięciu tysięcy, a także egzekucje komornicze, które nie mają zasadności [url=https://superbiz.se.pl/wiadomosci/komornik-zabral-pieniadze-11-letniej-zuzi-dzialal-niezgodnie-z-prawem-aa-qDui-q4bc-5VhR.html][/url] – to w Polsce, niestety, wciąż norma. Mimo szeregu zmian nieuczciwych lichwiarzy i łasych na nieruchomości komorników wciąż nie brakuje. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło działać zdecydowanie. Resort chce, by wierzyciel mógł złożyć wniosek o zlicytowanie lokalu dłużnika, jeżeli wysokość egzekwowanej należności głównej będzie stanowiła co najmniej równowartość jednej dwudziestej sumy oszacowania.

– Uniemożliwi to pozbawienie mieszkania osoby, której dług wynosi kilka tysięcy złotych. I bardzo dobrze, bo dla przytłaczającej większości Polaków to właśnie dach nad głową jest gwarantem podstawowego bezpieczeństwa. A państwo jest zobowiązane dbać o tak podstawowe potrzeby obywateli - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł.

Kolejną regulacją, którą chce wprowadzić rząd, będzie ta dotycząca sprzedawania długów. Ten, kto pożyczył pieniądze, ten je odzyskuje odzyskiwać. Może zatrudnić windykatora, ale niemożliwy będzie handel pakietami długów.
– Powstaje swoistego rodzaju lichwiarski ciąg, na którym kilka podmiotów zyskuje, a traci jedynie ten, kto zaciągnął 500 zł pożyczki, a do spłaty ma kilka tysięcy złotych – tłumaczy ministerstwo i na łamach „Rz” podaje przykład firm, które kupiły dług za grosze, a w zamian próbują zlicytować mieszkanie dłużnika.
Wiceszef resortu sprawiedliwości pragnie też, by komornicy weryfikowali zasadność egzekucji komorniczej.
– Bądź co bądź komornik jest funkcjonariuszem publicznym, a nie listonoszem. A każdy funkcjonariusz powinien mieć oczy otwarte na ludzką krzywdę – tłumaczy Warchoł. – Znam kilka przypadków, gdy komornicy za wszelką cenę usiłują odzyskać pieniądze dla wierzyciela, podczas gdy tym wierzycielem jest lichwiarz, w stosunku do którego prowadzone jest postępowanie karne. Przydałaby się zatem zmiana przepisów, która pozwalałaby w takich przypadkach zawieszać egzekucję do czasu zajęcia stanowiska w jej sprawie przez sąd – dodaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.


RE: Zajęcia ruchomości i nieruchomosci - grabi_en - 12-10-2020

O zmianach prawnych dotyczących rynku nieruchomości, jakie wprowadziła tarcza antykryzysowa 3.0, niewiele się mówi. Tymczasem są one bardzo istotne m.in. dla osób zadłużonych.

Możliwość zlicytowania nieruchomości dłużnika uzależniono od jej wartości, a pożyczki pod zastaw nieruchomości mocno ograniczono – te dwie istotne zmiany w prawie weszły w życie jeszcze w maju 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. Ponieważ jednak nie zostały nagłośnione w mediach, wielu Polaków wciąż o nich nie wie.
Licytacje komornicze nieruchomości staną się rzadsze?
Licytacje komornicze nieruchomości należących do dłużników od dawna budziły wątpliwości m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości. W lutym 2020 r. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował „Dziennik Gazetę Prawną”, że dotarło do niego wiele skarg na obecne regulacje prawne. Chodziło m.in. o to, jak łatwo jest stracić dach nad głową nawet za stosunkowo niewielkie długi.
Zmiany w prawie regulujące tę kwestię zostały uchwalone w ramach tarczy antykryzysowej 3.0 i weszły w życie 30 maja 2020 r. W Kodeksie postępowania cywilnego pojawił się nowy art. 952(1). Stwierdza on, że:
  • licytacja nieruchomości należącej do dłużnika, która służy zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych, może zostać zlicytowana na wniosek wierzyciela;
  • żeby wierzyciel mógł złożyć taki wniosek, konieczne jest jednak spełnienie warunku: wysokość egzekwowanej należności głównej musi wynosić co najmniej 1/20 części sumy oszacowania nieruchomości (wartości nieruchomości).
Co to oznacza w praktyce? Do tej pory mieszkanie lub dom dłużnika mogło trafić pod młotek nawet za niewielkie długi. Obecnie będzie to możliwe tylko w sytuacji, gdy kwota, którą próbuje odzyskać wierzyciel, stanowi co najmniej jedną dwudziestą wartości nieruchomości. Przykładowo mieszkanie dłużnika, które biegły wycenił na 200 tys. zł, może tera
Zmianę tę można rozpatrywać zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym świetle. Z jednej strony dłużnicy winni niewielkie sumy nie będą już musieli obawiać się, że stracą mieszkanie czy dom. Z drugiej strony jednak wierzyciele stracili jedną z możliwości odzyskania długu.
Licytacje komornicze wciąż możliwe w wyjątkowych przypadkach
Od opisanej powyżej zasady przewidziano kilka wyjątków. W określonych sytuacjach egzekucja z nieruchomości dłużnika (licytacja nieruchomości) będzie możliwa nawet wtedy, gdy wysokość długu jest niższa niż wskazano w ustawie. Chodzi o następujące sytuacje:
  • egzekucji z tej samej nieruchomości domaga się kilku wierzycieli, a łączna wysokość egzekwowanych należności głównych stanowi co najmniej 1/20 części sumy oszacowania (wartości nieruchomości),
  • należność przysługuje Skarbowi Państwa (Skarb Państwa jest wierzycielem),
  • licytacja nieruchomości wynika z wyroku wydanego w postępowaniu karnym,
  • mimo niespełnienia warunku dotyczącego wartości nieruchomości zgodę na licytację wyrazi dłużnik lub sąd.
Według art. 952(1) sąd może wyrazić zgodę na zlicytowanie nieruchomości dłużnika nawet za zbyt mały dług, jeżeli przemawia za tym wysokość i charakter długu lub jeżeli nie da się odzyskać długu z innego majątku należącego do dłużnika.
Mniej przewłaszczeń na zabezpieczenie, czyli pożyczek pod zastaw nieruchomości
Drugą istotną zmianą w prawie jest art. 387(1) Kodeksu cywilnego. Reguluje on kwestię pożyczek pod zastaw nieruchomości (tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie), które dotąd były obarczone znacznym ryzykiem i groziły dłużnikowi m.in. utratą dachu nad głową.
Na rynku działało wiele firm oferujących lichwiarskie pożyczki, których zabezpieczeniem była nieruchomość. Osoby, które nie wczytały się bardzo uważnie w treść umowy, nieraz dopiero po fakcie odkrywały, że rzekomo atrakcyjna pożyczka obarczona jest dodatkowymi opłatami, co często kończyło się problemami ze spłatą. W ten sposób lichwiarskie firmy potrafiły przejmować wartościowe nieruchomości za grosze.