BezNakazu.pl
VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Windykacja (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Dział: Moje doświadczenia z windykatorami (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=56)
+--- Wątek: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa (/showthread.php?tid=185)

Strony: 1 2


VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Łukasz_G - 19-01-2019

Jeśli nęka Was VES, wydzwania do pracy i do sąsiadów, to poniżej znajdziecie pismo, które można do nich wysłać.


Oprócz tego pisma, należy powiadomić Prezesa UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych) o bezprawnym przetwarzaniu danych osobowych osób trzecich w związku z windykacją Waszego zobowiązania. Dobrym pomysłem będzie tez powiadomienie UOKiK.

Cytat:Twoje dane

 

VEX

Wita Stwosza 16

50-148 Wrocław

 

 

Wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa

 

 
Niniejszym, działając w imieniu własnym, żądam natychmiastowego przerwania kontaktowania się z osobami trzecimi (telefony do pracy, telefony do moich sąsiadów) w celu windykacji należności dotyczącej zobowiązania zaciągniętego przeze mnie za pośrednictwem portalu internetowego (wpisz nazwę)

Takie działanie stanowi naruszenie mojej prywatności poprzez przekazywanie osobom nieuprawnionym, w sposób pośredni informacji o samym fakcie zadłużenia. W przypadku kontaktu z osobami trzecimi w moim miejscu pracy, windykatorzy spółki Vex podają m.in. jej nazwę, co umożliwia zweryfikowanie, jaką działalnością zajmuje się VEX i w jakim celu poszukuje oznaczonej osoby. Przedmiotowy sposób windykacji narusza, po pierwsze, obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej z zachowaniem staranności zawodowej, która w przypadku windykacji powinna być rozumiana jako dbałość o zapewnienie dyskrecji w poszukiwaniu kontaktu z dłużnikiem. Po drugie, opisane działania VEX, poprzez zaangażowanie osób trzecich, które mają pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z windykatorem, naruszają obowiązek poszanowania godności dłużnika oraz jego prawa do ochrony prywatności.

 Nadto, spółka VEX może działać tylko i wyłącznie w granicach umowy powierzenia danych, zgodnie z RODO. Art 28 RODO przewiduje katalog obligatoryjnych zapisów umowy powierzenia, m. in. rodzaj danych osobowych.

 
Wojewódzki Sądu Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 11 października 2013 r. (II SA/Kr 682/13) stwierdził, że podanie numeru telefonu i adresu poczty internetowej stanowi podanie danych osobowych w rozumieniu art. 6 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.), ponieważ te dane pozwalają na szybkie zidentyfikowanie konkretnej osoby.


Poprzednik Prezesa UODO, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wypowiadał się podobnie – w uzasadnieniu decyzji z 22 stycznia 2008 roku (DIS-DEC0150-42/1511, 1515, 1520/08/08, niepubl.) uznał za dane osobowe informacje w zakresie: kodu respondenta, jego numeru telefonu i imienia, stwierdził, iż wprawdzie ww. informacje rzeczywiście nie określają bezpośrednio tożsamości osoby, jednakże dają możliwość określenia tożsamości tych osób np. poprzez bezpośredni kontakt z respondentem. Z powyższego wynika więc jednoznacznie, że wskazane wyżej dane dotyczące respondentów stanowią informacje dotyczące możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, a samo ustalenie tożsamości nie wymaga nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

 
Mając  na uwadze powyższe, tj. fakt, że numer telefonu stanowi danę osobową i umowa powierzenia danych osobowych musi zawierać zakres przetwarzanych danych osobowych w celu windykowania należności, na podstawie art. 15 RODO żądam udostępnienia informacji związanych z przetwarzaniem przez spółkę VEX moich danych osobowych poprzez odpowiedź na następujące pytania:

 

1.            Jakie dane osobowe mnie dotyczące są przetwarzane?

2.            Jakie są cele przetwarzania?

3.            Jak długo moje dane będą przechowywane?

4.            Jakim odbiorcom moje dane zostały lub zostaną ujawnione?

5.            Z jakich źródeł pochodzą moje dane osobowe? Skąd pobierają Państwo numery osób trzecich? Czy uzyskaliście Państwo zgodę osób trzecich na kontakt w sprawie windykacji mojej  zaległości w spłacie?

6.            Czy podejmują Państwo wobec mnie zautomatyzowane decyzje, a jeśli tak, to jakie są zasady ich podejmowania i jakie są przewidywane konsekwencje takiego przetwarzania dla mnie?

7.            Proszę o przedstawienie kopii umowy powierzenia danych osobowych na podstawie której przetwarzają Państwo moje dane osobowe.

 

Jeżeli przedmiotowa kopia powierzenia danych osobowych nie zostanie mi udostępniona, lub jeśli zapisy tejże nie wspominają w jakimkolwiek punkcie, iż wierzyciel umożliwił spółce przetwarzanie danych osobowych w postaci numerów telefonów osób trzecich, informuję, iż sprawę zgłoszę do Prezesa UODO wraz z kolejnym zawiadomieniem do Prezesa UOKiK. Przypomnieć należy tylko, iż Prezes UOKiK wydał w ostatnim czasie decyzję (DECYZJA RGD- 2/2018), w której stwierdził bezprawność działań spółki w zakresie telefonowania do osób trzecich.
Informuję także, że jeśli praktyka dzwonienia do osób trzecich nie skończy się w przeciągu 24 godzin od daty odebrania niniejszego wezwania, to złożę zawiadomienie do prokuratury z związku z nękaniem mojej osoby oraz naruszeniem mojej godności osobistej.



RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - grabi_en - 19-01-2019

cyt "w celu windykacji należności dotyczącej zobowiązania zaciągniętego przeze mnie za pośrednictwem portalu internetowego (wpisz nazwę)"
Pytanie, czy później nie wyciągną tego w SR jako dowodu przyznania się do długu - przekazując to pismo wierzycielowi?


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - MarwPL - 20-01-2019

(19-01-2019, 12:45:12)grabi_en napisał(a): cyt "w celu windykacji należności dotyczącej zobowiązania zaciągniętego przeze mnie za pośrednictwem portalu internetowego (wpisz nazwę)"
Pytanie, czy później nie wyciągną tego w SR jako dowodu przyznania się do długu - przekazując to pismo wierzycielowi?

Będą mieli dowód na uznanie jak ulał.


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Łukasz_G - 20-01-2019

(20-01-2019, 01:07:32)MarwPL napisał(a):
(19-01-2019, 12:45:12)grabi_en napisał(a): cyt "w celu windykacji należności dotyczącej zobowiązania zaciągniętego przeze mnie za pośrednictwem portalu internetowego (wpisz nazwę)"
Pytanie, czy później nie wyciągną tego w SR jako dowodu przyznania się do długu - przekazując to pismo wierzycielowi?

Będą mieli dowód na uznanie jak ulał.


Jak ktoś napisze lendon.pl to nie znaczy od razu, że zawarł umowę o numerze 123456 w dniu 01.01.19, ze spółką MDP na kwotę 5000 zł  : -)


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - grabi_en - 20-01-2019

(20-01-2019, 16:58:57)Łukasz_G napisał(a):
(20-01-2019, 01:07:32)MarwPL napisał(a):
(19-01-2019, 12:45:12)grabi_en napisał(a): cyt "w celu windykacji należności dotyczącej zobowiązania zaciągniętego przeze mnie za pośrednictwem portalu internetowego (wpisz nazwę)"
Pytanie, czy później nie wyciągną tego w SR jako dowodu przyznania się do długu - przekazując to pismo wierzycielowi?

Będą mieli dowód na uznanie jak ulał.


Jak ktoś napisze lendon.pl to nie znaczy od razu, że zawarł umowę o numerze 123456 w dniu 01.01.19, ze spółką MDP na kwotę 5000 zł  : -)

Niby ja też mam moje pisma o raty bez numeru pożyczki i daty jej zawarcia, ale to nie jest trudne do udowodnienia, że chodziło mi o ostatnia pożyczkę,  jak zwykle będzie wszystko zależało od podejścia sędziego.


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Mariuszd37 - 21-01-2019

Dla mnie to strata czasu i nerwów, lepiej m...a w kubeł i wyciszyć komorze blokować co się da. Zdrowie ma się jedno.


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - windykowana - 19-09-2019

Nęka mnie kancelaria WEC SA, dzisiaj kilka razy byli pod drzwiami mieszkania, walili w drzwi, telefon dzwonił jak opętany, w końcu napisali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o oszustwo i wyłudzenie. Podobno coraz częściej tak robią . Jestem przerażona


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Mila1 - 19-09-2019

(19-09-2019, 14:39:00)windykowana napisał(a): Nęka mnie kancelaria WEC SA, dzisiaj kilka razy byli pod drzwiami mieszkania, walili w drzwi, telefon dzwonił  jak opętany, w końcu napisali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o oszustwo i wyłudzenie. Podobno coraz częściej tak robią . Jestem przerażona
 A cóż to za twór? Nie znam, a myślałam, że znam już wszystkie! Może trzeba ich postraszyć... Huh


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - windykowana - 19-09-2019

(19-09-2019, 15:10:06)Mila1 napisał(a):
(19-09-2019, 14:39:00)windykowana napisał(a): Nęka mnie kancelaria WEC SA, dzisiaj kilka razy byli pod drzwiami mieszkania, walili w drzwi, telefon dzwonił  jak opętany, w końcu napisali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o oszustwo i wyłudzenie. Podobno coraz częściej tak robią . Jestem przerażona
 A cóż to za twór? Nie znam, a myślałam, że znam już wszystkie! Może trzeba ich postraszyć... Huh

mam ich chyba za MIloan, podobno faktycznie idą do prokuratury coraz częściej


RE: VEX - wezwanie do zaprzestania naruszeń prawa - Mila1 - 19-09-2019

(19-09-2019, 15:18:44)windykowana napisał(a):
(19-09-2019, 15:10:06)Mila1 napisał(a):
(19-09-2019, 14:39:00)windykowana napisał(a): Nęka mnie kancelaria WEC SA, dzisiaj kilka razy byli pod drzwiami mieszkania, walili w drzwi, telefon dzwonił  jak opętany, w końcu napisali, że złożą zawiadomienie do prokuratury o oszustwo i wyłudzenie. Podobno coraz częściej tak robią . Jestem przerażona
 A cóż to za twór? Nie znam, a myślałam, że znam już wszystkie! Może trzeba ich postraszyć... Huh

mam ich chyba za MIloan, podobno faktycznie idą do prokuratury coraz częściej

Nie pamiętam, żeby u mnie się przewinęli- miloan nie mam, ale pewnie mają w pakiecie i inne...