BezNakazu.pl
Ile zabierze nam komornik z pensji. - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Komornicy (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Dział: Co może komornik (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=30)
+--- Wątek: Ile zabierze nam komornik z pensji. (/showthread.php?tid=18)

Strony: 1 2


Ile zabierze nam komornik z pensji. - uspokajaczka - 02-09-2018

Kwota wolna od zajęcia komorniczego
Komornik nie może zabrać nam wszystkich pieniędzy. Oczywiście to, ile nam zostawi, zależy od naszego źródła utrzymania - ktowy są różne w zależności od tego, czy pracujemy w oparciu o umowę o pracę, czy może utrzymujemy się z emerytury lub renty.
Kwota wolna od zajęcia komorniczego to pieniądze, które komornik musi pozostawić dłużnikowi. Bez względu na to, jak wysokie jest nasze zadłużenie, komornik nie może zabrać nam nawet złotówki poniżej określonej kwoty.
Na kwotę wolną od zajęcia komorniczego nie ma wpływu wysokość czy ilość naszych zadłużeń. Jest ona regulowana odgórnie i zależy od wysokości wynagrodzenia minimalnego w danym roku. Jeśli wynagrodzenie minimalne wzrasta, wzrasta również kwota wolna. 
Ile komornik może zająć z pensji?
Kwota wolna od zajęcia komorniczego wyliczana jest na podstawie płacy minimalnej dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.
Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2100 zł brutto - daje to 1530 zł netto. Te pieniądze komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika, aby ten miał za co się utrzymać.
Umowa o pracę a kwota wolna od zajęcia komorniczego
Zasada głosi, iż komornik może zająć 50% pensji osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Niezależnie jednak od tego, ile zarabiamy, 1530 zł miesięcznie to kwota, którą komornik bezwzględnie musi nam zostawić.
Jeśli zarabiamy więcej, zastosowanie znajdzie zasada zajęcia 50% z pensji netto. Jeśli zarabiamy pensję minimalną bądź nieco więcej, komornik zabierze nam tylko kwotę powyżej 1460 zł.
Przykładowo:
Jeśli zarabiamy 1600 zł miesięcznie, kwota zajęcia komorniczego wyniesie 70 zł, natomiast pozostałe 1530 zł zostanie dla nas.
Jeśli z kolei zarabiamy 4000 zł miesięcznie, komornik zabierze nam 2000 zł, a pozostałe 2000 zł pozostawi do naszej dyspozycji. W tym przypadku zastosowanie znalazła zasada 50%.
Umowa zlecenie a zajęcie komornicze
Niestety w przypadku umowy zlecenia kwota wolna od zajęcia komorniczego nie istnieje. Komornik może zająć całą naszą pensję. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.

Zgodnie z artykułem, 833 paragrafem 2 Kodeksu postępowania cywilnego, również osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie mają w tej kwestii swoje prawa.
Wyjątek stanowi bowiem sytuacja, kiedy umowa zlecenia jest naszym jedynym źródłem dochodu i ma charakter stały oraz powtarzalny. Świadczenie musi być wypłacane w regularnych odstępach czasu (np. tak jak w przypadku umowy o pracę, miesięcznie), a umowa zawarta jest na dłuższy okres, bądź jest systematycznie odnawiana. Dochody z umowy zlecenia muszą również być jedynym źródłem naszego utrzymania, zapewniającym minimum egzystencji.
W takiej sytuacji egzekucja wynagrodzenia odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę. Komornik musi pozostawić dłużnikowi wartość pensji minimalnej. W przypadku umowy zlecenia, gdzie minimalna stawka godzinowa to 13,70 zł brutto, minimalna pensja netto wynosi 1560 zł.
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika
Czy komornik może zająć konto bankowe dłużnika? Tak, jednak również w tej sytuacji nie może on zająć wszystkich naszych pieniędzy, niezależnie od źródła, z którego pochodzą. Kwota wolna od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1575 zł. Są to środki, które należą do dłużnika, bank nie potrzebuje więc zgody komornika, aby wypłacić te pieniądze osobie zadłużonej.
Co więcej, jeśli zabraknie nam pieniędzy, możemy ubiegać się o zwolnienie części środków na koncie z egzekucji komorniczej. W tym celu należy złożyć wniosek do wierzyciela. 
Jeśli zastanawiasz się, kto jeszcze ma wgląd w Twoje konto osobiste i ma prawo śledzić wykonywane na nim operacje, przeczytaj nasz artykuł „Kto ma wgląd w konto bankowe?”. Wbrew pozorom, istnieją instytucje, które mogą sprawdzać, jakich operacji dokonujesz na swoim koncie.
Podsumowanie: komornik nie może pozbawić nas środków do życia
Dzięki istnieniu kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, komornik nie może pozbawić nas wszystkich pieniędzy. Największe prawa w tej kwestii posiadają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, jednak również pracujący na umowie zlecenie mają się jak bronić. Komornik musi pozostawić nam równowartość płacy minimalnej, aby zapewnić nam przynajmniej minimum egzystencji. W przypadku egzekucji komorniczej nie warto więc wpadać w panikę. Najlepszym rozwiązaniem jest spokojne i szczegółowe zaplanowanie budżetu, aby pieniądze, które pozostawił nam komornik, wystarczyły na cały miesiąc.


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - Anastazja86 - 26-05-2021

Witajcie . Czy komornik musi mnie poinformować o wszczęciu postępowania ? Już dość dawno przegralam w apelacji a wciąż jeszcze nie zapukał komornik. Oczywiście nie wypatruje bo jakoś specjalnie ale boję się że kiedyś dostanę po prostu mniejsza wypłatę....


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - grabi_en - 26-05-2021

(26-05-2021, 06:02:13)Anastazja86 napisał(a): Witajcie .  Czy komornik musi mnie poinformować o wszczęciu  postępowania ? Już dość dawno przegralam  w apelacji  a  wciąż jeszcze nie zapukał  komornik.  Oczywiście nie wypatruje  bo jakoś specjalnie ale  boję się że kiedyś dostanę po prostu mniejsza wypłatę....

Tak, komornik poinformuje Ciebie, ale szybciej odczujesz to na koncie bankowym, lub wypłacie pod warunkiem, że z tego czynnika wierzyciel będzie domagał się roszczenia - zazwyczaj to wszystko idzie automatycznie.
Czasami to trwa trochę, gdyż dłużników jest wielu i zanim trafisz do rozpatrzenia i przekazania komornikowi to możesz zyskać trochę czasu - na bank nie zapomnieli o Tobie.
Ja miałam komornika po 3 miesiącach od wydania wyroku.


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - Anastazja86 - 26-05-2021

Kurczę. Myślałam że mam 2 tyg żeby odpowiedzieć mu na jakis list ....


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - grabi_en - 26-05-2021

(26-05-2021, 06:36:20)Anastazja86 napisał(a): Kurczę.  Myślałam że mam 2 tyg żeby odpowiedzieć  mu na jakis  list ....

A co chciałaś mu napisać???? Pamiętaj on słucha wierzyciela , a nie dłużnika, a nie możesz dogadać się z wierzycielem na raty - zawsze to taniej niż z komornikiem.
Dla przykładu, ja spłaciłam po przegranej, tylko kilka dni później (chyba 11.03) niż komornik wystosował list (chyba 03.03.) i skasował mnie na pięć stów.


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - Anastazja86 - 26-05-2021

Dzwoniłam. Chcą żebym uznała jeszcze inny dług....
Myślałam że może muszę się określić jaki mam " majątek "


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - grabi_en - 26-05-2021

(26-05-2021, 06:45:44)Anastazja86 napisał(a): Dzwoniłam.  Chcą żebym uznała  jeszcze inny dług....
Myślałam że może muszę się określić  jaki  mam " majątek "

Od komornika dostaniesz załącznik do wykazania majątku. Komornik i tak będzie posiadał wiedzę co masz - niestety - ma takie możliwości, że wchodzi w majątek posiadania dłużnika i wszystko wie, a co na to BN jak kazał Ci postąpić?


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - Anastazja86 - 26-05-2021

No właśnie . Myślałam że najpierw cis od niego dostanę A później jak odpowiem to dopiero mi zajmie wypłatę...


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - grabi_en - 26-05-2021

(26-05-2021, 06:51:43)Anastazja86 napisał(a): No właśnie . Myślałam że najpierw cis od niego dostanę A później jak odpowiem  to dopiero mi zajmie  wypłatę...

Wydaje mi się, że  komornik bada posiadanie majątku dłużnika na zlecenie wierzyciela i wierzyciel określa się z jakiego czynnika ma być roszczenie, co nie oznacza, że i tak wykaz majątku musisz wykazać, bo a nóż kupiłaś coś wczoraj co komornik jeszcze nie widzi.


RE: Ile zabierze nam komornik z pensji. - Anastazja86 - 26-05-2021

Cały czas myslakam że najpierw list. Boję się bo w czerwcu mam premie i tak myślę czy zdążę ja dostać. Wyszlabym trochę na prostą...