BezNakazu.pl
oddalenie - Wersja do druku

+- BezNakazu.pl (https://forum.beznakazu.pl)
+-- Dział: Sądy (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Dział: postępowanie przed sądem (https://forum.beznakazu.pl/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Wątek: oddalenie (/showthread.php?tid=172)

Strony: 1 2


oddalenie - grabi_en - 07-01-2019

Dużo osób pisze do mnie na pocztę prywatną zamiast zadać pytanie na forum, bo za chwilę może ta wiedza  przydać się innym.
Poniżej wyjaśnienie - pojęcie oddalenia:

Jeśli sprawa jest oddalona, to znaczy wygrana.
Jeśli wierzyciel sprzeda oddalony dług, to w kolejnym pozwie trzeba się oprzeć na poprzednim wyroku i też będzie oddalona sprawa (pod warunkiem, że podstawa powództwa będzie taka sama).
Po oddaleniu dług nadal istnieje, ale nie może być ściągany na drodze prawnej nigdy więcej.
Wyjątkiem będzie podpisanie ugody po oddaleniu powództwa.


RE: oddalenie - MarwPL - 07-01-2019

Zgadza się.
Można jedynie dodać, że Sąd Najwyższy wydał jedno orzeczenie stwierdzające, że powaga rzeczy osądzonej nie będzie miała znaczenia, jeśli w sprawie zmieni się stan faktyczny.
Tutaj najczęściej mówimy właśnie, o podpisanej ugodzie, lub oświadczeniu o uznaniu długu.


RE: oddalenie - Łukasz_G - 07-01-2019

(07-01-2019, 10:59:10)grabi_en napisał(a): Dużo osób pisze do mnie na pocztę prywatną zamiast zadać pytanie na forum, bo za chwilę może ta wiedza  przydać się innym.
Poniżej wyjaśnienie - pojęcie  oddalenia:

Jeśli sprawa jest oddalona, to znaczy wygrana.
Jeśli wierzyciel sprzeda oddalony dług, to w kolejnym pozwie trzeba się oprzeć na poprzednim wyroku i też będzie oddalona sprawa (pod warunkiem, że podstawa powództwa będzie taka sama).
Po oddaleniu dług nadal istnieje, ale nie może być ściągany na drodze prawnej nigdy więcej.
Wyjątkiem będzie podpisanie ugody po oddaleniu powództwa.



Prawnie to chyba nie istnieje, bo jeśli powód nie udowodnił, że pomiędzy stronami  istnieje umowa pożyczki, to prawa i obowiązki z tej umowy  (nieistniejącej) nie mogą być wykonywane - wobec czego roszczenie o odsetki i prowizje znika, bo nie ma ku temu podstawy faktycznej.


RE: oddalenie - MarwPL - 07-01-2019

Wierzycielowi przysługuje nadal możliwość dochodzenia wierzytelność już z samego faktu przekazania kwoty, czyli bezpodstawnego wzbogacenia.
Warto zaznaczyć, że jeszcze żaden z naszych klientów, po wygranej nie został pozwany o to po wygranej sprawie.


RE: oddalenie - grabi_en - 07-01-2019

(07-01-2019, 14:11:31)MarwPL napisał(a): Wierzycielowi przysługuje nadal możliwość dochodzenia wierzytelność już z samego faktu przekazania kwoty, czyli bezpodstawnego wzbogacenia.
Warto zaznaczyć, że jeszcze żaden z naszych klientów, po wygranej nie został pozwany o to po wygranej sprawie.
Czy do bezpodstawnego wzbogacenia należy się przyznać samemu i ująć tą kwotę w zeznaniu podatkowym, czy grzecznie czekać za PIT od wierzyciela?


RE: oddalenie - Łukasz_G - 07-01-2019

(07-01-2019, 14:11:31)MarwPL napisał(a): Wierzycielowi przysługuje nadal możliwość dochodzenia wierzytelność już z samego faktu przekazania kwoty, czyli bezpodstawnego wzbogacenia.
Warto zaznaczyć, że jeszcze żaden z naszych klientów, po wygranej nie został pozwany o to po wygranej sprawie.


Ja zostałem pozwany  Duży uśmiech Cwaniak


Jednak już w ustnym uzasadnieniu oddalenia roszczenia w umowy pożyczki Sąd stwierdził, że "powód udzielający kredytów przez sieć internet ponosi z tego tytułu ryzyko". Nadto, jest jeszcze art. 5 ustawy o prawach konsumenta.


RE: oddalenie - MarwPL - 07-01-2019

(07-01-2019, 14:14:43)grabi_en napisał(a):
(07-01-2019, 14:11:31)MarwPL napisał(a): Wierzycielowi przysługuje nadal możliwość dochodzenia wierzytelność już z samego faktu przekazania kwoty, czyli bezpodstawnego wzbogacenia.
Warto zaznaczyć, że jeszcze żaden z naszych klientów, po wygranej nie został pozwany o to po wygranej sprawie.
Czy do bezpodstawnego wzbogacenia należy się przyznać samemu i ująć tą kwotę w zeznaniu podatkowym, czy grzecznie czekać za PIT od wierzyciela?

Bezpodstawne wzbogacenie powinno być również udowodnione i najlepiej stwierdzone wyrokiem sądu, jeśli fakt takiego bezpodstawnego wzbogacenia kwestionujemy.
Nie znam nikogo, kto wpisałby sobie do PIT-a kwoty pożyczek niespłaconych.

(07-01-2019, 14:48:57)Łukasz_G napisał(a):
(07-01-2019, 14:11:31)MarwPL napisał(a): Wierzycielowi przysługuje nadal możliwość dochodzenia wierzytelność już z samego faktu przekazania kwoty, czyli bezpodstawnego wzbogacenia.
Warto zaznaczyć, że jeszcze żaden z naszych klientów, po wygranej nie został pozwany o to po wygranej sprawie.


Ja zostałem pozwany  Duży uśmiech Cwaniak


Jednak już w ustnym uzasadnieniu oddalenia roszczenia w umowy pożyczki Sąd stwierdził, że "powód udzielający kredytów przez sieć internet ponosi z tego tytułu ryzyko". Nadto, jest jeszcze art. 5 ustawy o prawach konsumenta.

Podstawa z umowy pożyczki, a bezpodstawne wzbogacenie i fakt istnienia wierzytelności co do samego przekazanego kapitału, to dowie osobne kwestie.
Przykład z życia:
Pani zamówiła zrobienie kawałka drogi prowadzącej przez jej działkę do jej domu.
Wykonawca się rozpędził i zrobił za dużo, ponad podpisaną umowę.
Pani odmówiła zapłaty ponad 50000 zł za niezamówiony kawałek.
Powód o roszczenie z faktury za ten niezamówiony kawałek przegrał w sądzie.
Ale wniósł powództwo o bezpodstawne wzbogacenie się tej pani o wartość wykonania niezamówionego kawałka drogi... wygrał i odzyskał pieniądze.


RE: oddalenie - Łukasz_G - 07-01-2019

A czy ta pani podniosła zarzut z art. 5 ustawy o prawach konsumenta, mówiący o świadczeniu niezamówionym? Wg mnie tutaj by to zadziałało.


RE: oddalenie - MarwPL - 07-01-2019

Nie podniosła, bo nie przysługiwało jej prawo podniesienia tego zarzutu.
Była przedsiębiorcą w tej sprawie, ponieważ w umowie wskazała swoją działalność gospodarczą.
Nawet gdyby podniosła, to jeszcze trzeba w uzasadnieniu wyroku mieć wskazane na ten zarzut, aby móc się później bronić.


RE: oddalenie - Krysia15 - 07-01-2019

mam prośbę może mi ktoś odpowiedzieć na takie pytanie-parę dni temu wysłałam sprzeciw do E sądu . Dalej cisza. Weszłam w akta sprawy a tam tylko nakaz zapłaty. Nawet nie ma tego pisma od firmy która mnie pozwała .